Żadne urządzenie elektryczne bez sterowania nie mogło by sprawnie pracować. Dlatego do naszych zestawów elektrowni wiatrowych i słonecznych należy dobrać odpowiednie urządzenia kontrolujące ich pracę.
Podstawowymi urządzeniami elektronicznymi do elektrowni są regulatory ładowania zwane też kontrolerami. Regulatory najczęściej służą do ładowania akumulatorów. Bardziej zaawansowane sterują pracą całej elektrowni oraz podłączonych do niej odbiorników. Są to tak zwane kontrolery dedykowane. Niektóre regulatory ładowania są wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak możliwość podłączenia do komputera lub podbijanie napięcia wytwarzanego przez generator w celu ładowania akumulatorów nawet przy słabym wietrze.
Kolejnym urządzeniem elektronicznym jest przetwornica. Przetwornice mogą byc jednio fazowe lub trójfazowe. Ich zadaniem jest zamiana prądu stałego DC na prąd zmienny AC zgodny z napięciem w sieci energetycznej. W przypadku przetwornic o niewielkiej mocy spotyka się urządzenia zintegrowane z kontrolerem. My nazywamy te urządzenia inwerterami a na rynku znane są też jako kombajny. Przetwornice jako urządzenia wyspowe (niezależne od zewnętrznej sieci) działają autonomicznie. Przetwornice takie mogą być wyposażone w przełącznik źródła zasilania: akumulatory-sieć energetyczna. Taki przełącznik występuje pod nazwą Power Switch lub Bypass. Zupełnie inaczej przetwornice on-grid wpina się bezpośrednio do sieci energetycznej w celu synchronizacji źródeł.
Osobną grupą są sterowniki grzałek. Często występują jako zespolone z kontrolerem ładowania ale te zwykle nie spełniają wszystkich norm bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że nie uwzględniają one wszystkich sytuacji jakie mogą wystąpić: awaria grzałki, zagotowanie wody itp. Urządzenia takie najczęściej występują w postaci kaskadowych grzałek. Pracujemy obecnie nad rozwiązaniem największych bolączek tego rozwiązania – skoków obciążenia przy przełączaniu grzałek.