Inne sterowniki

Aktualnie oferujemy jedynie sterowniki do zarządzania grzałkami. Elektrownie wiatrowe czy też fotoogniwa mogą być wykorzystane do ogrzewania wody. Elektrownia wytwarza prąd elektryczny, a ten zasila grzałki. Energia cieplna z grzałek jest przekazywana do wody. Zbiornik wody jest akumulatorem energii cieplnej. img_3516_0Zasada działania tego układu jest bardzo prosta, jednak układ zarządzający grzałkami musi być skomplikowany. Dzieje się tak dlatego, że zbyt mocna (duży opór) grzałka zdławi i zatrzyma elektrownię. Zbyt mała grzałka nie zapewni pełnego wykorzystania energii wytworzonej przez wiatrak. Warunki wietrzności są zmienne, więc żeby energia wiatru była wykorzystana optymalnie, trzeba cały czas dobierać moc grzałek do aktualnego stanu pogody.

Nasz obecny układ został zaprojektowany i wykonany przez firmę elektroniczną Pollin z Warszawy. Działa w ten sposób, żeby nie ingerować w obecną elektronikę elektrowni. Tym samym wszystkie urządzenia, które są wykorzystane do sterownia pracą elektrowni nie ulegają zmianie. Dzięki temu układ jest niezależny od modelu i typu elektrowni. Działa autonomicznie jako odbiornik energii wytworzonej przez dowolną elektrownię. Sterownik dobiera obciążenie grzałek do aktualnej mocy wytwarzanej przez elektrownię. W zestawie jest urządzenie sterujące, dedykowane grzałki i termostat. Zamontowane trzy zespolone grzałki załączane są stopniowo. Kolejno: pierwsza, druga, trzecia, pierwsza z drugą, pierwsza z trzecią itd. Uzyskuje się w ten sposób siedem kombinacji mocy grzewczych. Zapewnia to względnie płynne obciążenie elektrowni. Poziomy załączania grzałek można regulować stopniowo w zależności od napięcia wytwarzanego przez elektrownię. Wyświetlacz sterownika pokazuje aktualne napięcie wytwarzane przez elektrownię i wskazuje które grzałki są włączone. Dzięki temu urządzeniu można ogrzewać wodę bieżącą lub wspomagać ogrzewanie CO.

Od pewnego czasu pracujemy nad nowym, bardziej uniwersalnym sterownikiem, który będzie mógł załączać nie tylko grzałki, ale też kontrolować inne odbiorniki. O wprowadzeniu nowego produktu poinformujemy po zakończonych testach polowych.