Małe elektrownie pionowe

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe o pionowej osi obrotu mają zastosowanie głównie do zasilania niewielkich odbiorników.

Montuje się je najczęściej w zurbanizowanej przestrzeni, na dachach budynków. Spotykane są tam, gdzie klasyczne elektrownie o poziomej osi obrotu nie mogą być stosowane ze względu na brak technicznych możliwości montażu. Małe elektrownie pionowe mogą zasilać takie odbiorniki jak oświetlenie, czujniki, urządzenia alarmowe. Czasem stosuje się takie elektrownie do wspomagania zasilania w czasie awarii prądu w sieci,
do podtrzymania napięcia zamiast/obok układów UPS. Mogą być też stosowane na działkach letniskowych, gdzie nie ma konieczności stosowania zasilania gwarantowanego a liczą się walory estetyczne. Ze względu na charakterystyczny wygląd mogą stanowić element reklamy obiektu. Dobrze komponują się z oświetleniem tablic, banerów lub szyldów. Małe elektrownie pionowe ze względu na niskie napięcie mogą zasilać odbiorniki na prąd stały np 24V.
W praktyce najmniejsze elektrownie o pionowej osi obrotu (poniżej 500W) nie mają zastosowania.
Ilość energii jaką mogą wytworzyć, zamontowane najczęściej w miejscach, gdzie wiatr nie osiąga najlepszych parametrów, jest znikoma. Dlatego jeżeli ktoś chce rzeczywiście wytwarzać prąd a nie tylko cieszyć oko ze względów urbanistycznych proponujemy małe elektrownie pionowe o mocach od 500W. 

Elektrownia pionowa 500W Elektrownia pionowa 500W

Elektrownia pionowa 1000W Elektrownia pionowa 1000W

Elektrownia pionowa 2000W Elektrownia pionowa 2000W

Określenie czy dana elektrownia zalicza się do grupy małych zależy od wielkości jej łopat. Jeżeli średnica wirnika nie przekracza 2,5m to przyjmujemy, że są to małe elektrownie wiatrowe.

Decydując się na wybór dowolnego z naszych produktów zgadzasz się na [download id=”202″] opisane na podstronie.